Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dopravní předpisy
Doprava Doprava ve VietnamuŘidičský průkaz ČR ani mezinárodní řidičský průkaz na území VSR neplatí. Při krátkodobých pobytech doporučujeme pronajmout si vůz s řidičem za poplatek cca 35-50 USD na den. Existuje možnost pronajmutí motorky, upozorňujeme však, že je to vzhledem k výše zmíněné skutečnosti (cizí řidičské průkazy ve VSR neplatí!) na vlastní zodpovědnost pronajímatele. V případě jakýchkoliv následných problémů s vietnamskou policií ZÚ ČR nemůže podniknout žádné kroky na ochranu pronajímatele motorky. Cizincům dlouhodobě žijícím ve VSR policie vystaví za poplatek 20 USD vietnamský řidičský průkaz.
Pokud se rozhodnete trochu riskovat a motorku si pronajmout, bude se Vám hodit několik následujících rad a postřehů. Ve Vietnamu se jezdí vpravo – a to je asi první a poslední společný rys s kontinentálními silničními pravidly. Nejpoužívanějším dopravním prostředkem je motorka, auta nejsou příliš běžná. Cizincům připadá místní doprava jako neuvěřitelný zmatek, nicméně je nutné si uvědomit, že pokud chcete ve Vietnamu jezdit, musíte se místním zvyklostem přizpůsobit, nikoli se snažit je předělat. V podstatě to znamená zapomenout víceméně na všechna pravidla, která jste se v autoškole naučili. Snažte se splynout s davem a buďte velice pozorní k tomu, co se děje na silnici před Vámi, počítejte s tím, že budete mnohem více používat klakson, který je tady důležitým prostředkem bezpečnosti. Co se týče přednosti v jízdě – uplatňuje se tu pravidlo silnějšího fungující na ose náklaďák – autobus – auto – motorka – jízdní kolo. Jezděte opatrně a nepříliš rychle – vzhledem k přeplněným silnicím ve městech a stavu vozovek. Než si motorku pronajmete, nejprve si ji důkladně prohlédněte a vyzkoušejte; v žádném případě nezapomeňte na helmu. Pokud nejste v řízení motorky zběhlí, měli byste pronájem zvážit, protože řídit ve Vietnamu mohou jen opravdu zkušení cizinci.
Benzín ve Vietnamu je poměrně levný (přibližně 6 000 dongů za litr), existují tu dva druhy benzínu – méně kvalitní 90 a o něco lepší 92. Cenový rozdíl je v podstatě zanedbatelný; rozdíl v typu benzínu na výkonu však poznáte, takže se nevyplatí šetřit.