Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vietnam uvedl jednotky do stavu bojové připravenosti. Chce zastrašit Čínu


 Vietnam se pustil do největší modernizace své armády od konce šedesátých let. Námořní flotilu buduje prakticky od nuly, nedávno začala v Jihočínském moři hlídkovat první ze šesti ponorek dodaných Ruskem. A právě v této oblasti se kvůli sporům o Spratlyho ostrovy koncentruje napětí mezi Čínou a Vietnamem. Vláda v Hanoji dokonce uvedla do bojové připravenosti své elitní jednotky.

 

 Vietnamští vojáci

19.12.2015 10:43   |   

Na Spratlyho soustroví Čína buduje umělý ostrov, který chce využít pro vojenské účely jako letiště. Územní nároky na oblast si ale mimo jiné dělá i Vietnam, stejně jako na soustroví Paracely, kam loni Čína na deset týdnů umístila ropnou plošinu. Vietnam následně zachvátila vlna protičínských nálad. Pro vládní představitele znamenala tato situace obrat směrem k nedůvěře vůči čínskému vedení, uvádí agentura Reuters.

Podle jejích zdrojů je aktuálním cílem Komunistické strany Vietnamu odstrašit svého severního souseda od prosazování jeho zájmů v Jihočínském moři. Pokud však tato snaha selže, chce být Hanoj schopna bránit se na všech frontách. Vlastní klíčové jednotky dokonce uvedla do stavu „vysoké bojové připravenosti“. Mají tak být schopny odrazit případný náhlý čínský útok.

„Nedělají to kvůli tomu, aby se připravili na vojenskou přehlídku. Vietnam mobilizuje skutečné vojenské kapacity,“ říká bezpečnostní expert Tim Huxley ze singapurského Mezinárodního institutu strategických studií (IISS).

Moderní bojovou techniku a výzbroj dodávají Vietnamu především Rusko s Indií, Hanoj však současně prohlubuje i vazby se Spojenými státy, Japonskem či Evropou, uvádí Reuters. Vietnamskou palebnou sílu by dále mohly zvýšit ruské bombardéry, země má zájem i o hlídkovací letouny a drony z USA či Evropy.

Už v uplynulém desetiletí Vietnam vydal na zbrojení více, než okolní země s výjimkou Číny, odhaduje švédský mezinárodní institut SIPR.

 

Vietnamští vojenští stratégové se snaží ze své země udělat nepříjemného protivníka a docílit toho, aby se případná agrese Číně vyplatila co nejméně, přestože její vojenská převaha je značná. Hanoj by se tak mohla v rámci odvety například zaměřit na čínské kontejnerové lodě a tankery.

 

„Hlavním cílem by nebylo zničení čínských jednotek, ale způsobení nezanedbatelných ztrát a vyvolání psychologické nejistoty, která by způsobila paniku mezi investory,“ vysvětluje Carl Thayer, profesor Vojenské akademie v Canberře, který se specializuje na vietnamskou armádu od šedesátých let.

„Nestojíme o vojenský konflikt s Čínou, musíme věřit v naše diplomatické schopnosti,“ uvedl pro Reuters pod podmínkou anonymity vysoký představitel vietnamské vlády. „Současně jsme si ale vědomi, že musíme být připraveni na nejhorší,“ dodal.

Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/vietnam-uvedl-jednotky-do-stavu-bojove-pripravenosti-chce-zastrasit-cinu-1256467#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

ZZdroj: E15.cz

 

Domažlice jsou pro mne druhý Vietnam

Domažlice – Muž, který se ve městě ocitl před téměř 30 lety, zde zakotvil a převzal i české obyčeje.

 
 
PAN TOMÁŠ, který pochází z Vietnamu, přišel na Štědrý den do domažlického kostela pro Betlémské světlo.

PAN TOMÁŠ, který pochází z Vietnamu, přišel na Štědrý den do domažlického kostela pro Betlémské světlo.Autor: Deník/Milena Cibulková

Mezi stovkami lidí, kteří si letos přišli pro Betlémské světlo, byl i vietnamský obchodník, který je ve městě známý spíše pod českou přezdívkou Tomáš, než svým skutečným jménem Pham Van Thao.

„Pro Betlémské světlo sem chodím každý rok a doufám, že budu chodit i nadále," řekl nám muž, který žije v Domažlicích už hodně dlouho.

„Žiji tady skoro třicet let. Z Vietnamu jsem přišel do Domažlic spolu s kamarády, pracoval jsem tady v tesárně. A už jsem tady zůstal," vysvětluje.

Byl totiž jedním z desítek vietnamských hochů, kteří za éry socialismu přijížděli do našich podniků, v jeho případě do Západočeských dřevařských závodů (ZDZ) Domažlice, aby se naučili řemeslu.

Není tajemstvím, že často tito hoši finančně i materiálně podporovali svoji rodinu ve Vietnamu. Pamětníci si určitě například vzpomenou, jak z domažlického obchodu ihned po závozu zboží mizela jízdní kola – skládačky, která posléze putovala letadlem do rodné země mladíků.

Pak přišla sametová revoluce a pan Tomáš se do rodné vlasti nevrátil. Zůstal v Česku a začal jako řada jeho vrstevníků podnikat v obchodě.

„Nyní už tu mám rodiče, děti – prostě všechno. Pro mne je to tady jako druhý Vietnam, Domažlice mám rád," vyznává se trochu netradičním způsobem o městě, které se mu stalo novým domovem.

V Česku založil rodinu a narodily se mu děti.

„Doma máme stromeček a po Novém roce slavíme, jak jsem byl zvyklý jako dítě ve Vietnamu, lunární nový rok. Ten přichází v únoru a záleží, jak to který rok vyjde," říká. My jsme zjistili, že nejbližší lunární nový rok připadne na 8. února 2016.

„Kvůli dětem jsme tady začali slavit Vánoce, aby to měly stejné jako české děti. Míváme stromeček a dáváme si také dárky. Je to stejné jako ve vašich rodinách," vysvětluje pan Tomáš.

A třebaže už má děti trochu odrostlejší, bez Betlémského světla a stromečku se ani nyní u nich doma Vánoce neobejdou.

„Mému staršímu synovi je 23 roků a studuje v Praze na vysoké škole. Druhému synovi je osmnáct let. Jsou oba šikovní a máme z nich radost," prozrazuje na závěr.

Loučíme se vzájemným přáním klidných a pohodových Vánoc a také zdraví v roce příštím. Ještě poté, co se mi pan Tomáš ztratí se světýlkem za rohem, musím myslet na to, jak si zamiloval naši zemi a bere ji na roveň svojí rodné. Má ji rád a váží si jí možná víc než někteří našinci.

Zdroj: Deník.cz

 

Líní Romové, násilničtí muslimové, pracovité Vietnamci. Průzkum ukazuje postoj Čechů k menšinám

Praha – Líní a nemorální Romové, násilničtí muslimové. Tak Češi podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR vnímají dvě z menšin, které v zemi žijí.

Líní Romové, násilničtí muslimové, pracovité Vietnamci. Průzkum ukazuje postoj Čechů k menšinám - anotační foto


Zdroj: http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/domazlice-jsou-pro-mne-druhy-vietnam-20151229.html

 

Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/vietnam-uvedl-jednotky-do-stavu-bojove-pripravenosti-chce-zastrasit-cinu-1256467#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Obdivuhodná pracovitost

(Eder Josef, 1. 2. 2013 11:39)

Myslím,že Vietnamci nám především ukazují svojí pracovitostí a životem v rodině vše to,co jsme v minulosti měli také,ale "dovedně" jsme to dokázali ztratit doma a ukazujeme to pouze při práci v cizině..
To mizivé procento Vietnamců,kteří nedodržují hrubě naše zákony,se určitě najde v každé komunitě...To dobré co je šlechtí bychom měli od nich převzít...

Re: Obdivuhodná pracovitost

(Michal Ngo (admin), 1. 2. 2013 22:29)

Děkuji Vám, pane Edere za objektivní posudek. Doufám ve stále dobré budoucí spolupráci s mojí komunitou s Českou Republikou. Jako Vietnamec si myslím, že Češi nejsou líní, nýbrž pohodlní.

o vietnmau

(aneta , 8. 12. 2011 15:20)

mám velmi doboru, kamarádku z vietnamu, povídá mi , i když nerozumí tak uplně česky ale musím uznat, jde ji o !!! že prostě ve vietnmau se to od nás od česka hodně liší, škola začíná ráno v sedm, končí už po jedenácte hodiny, a oblečení a tak dále tam tak o stovku mají levnější !!! chtěla bych tam zkusit bydlet na tejden !!!