Jdi na obsah Jdi na menu
 


Směnárny a banky
Národní vietnamskou měnou je dong značící se jako d. V oběhu jsou bankovky v hodnotě 200d, 500d, 1000d, 2000d, 5000d, 10 000d, 20 000d, 50 000d a 100 000d. Na každé bankovce je vyobrazen Ho Chi Min. V podstatě teprve nedávno přišly do oběhu mince. Za jakousi druhou měnu je tu považován americký dolar. Pro výměnu peněz za dongy je asi nejvýhodnější právě dolar, proměnit lze bez obtíží i libry nebo eura, případně i další měny(to platí především o velkých bankách ve Vietnamu). Pokud se rozhodnete pro směnu mimo velká města, je třeba mít dolary – ty jsou nejlépe směnitelné.
Nejlepší síť bankomatů v zemi má Vietcombank, která pokrývá většinu velkých měst a turistických středisek. Výběr z bankomatů je uskutečňován ve vietnamské měně, přičemž denní limit výběru představuje 2 000 000 dongů (asi 125 US dolarů).
Z kreditních karet jsou nejvíce akceptovány Visa, MasterCard a JCB. Při jakékoli transakci uskutečněné kartou se platí komisní poplatek 3%. Cestovní šeky se nejprve musí proměnit za hotovost – nejjednodušší je proměňovat cestovní šeky v dolarech – a teprve pak je vyměnit za dongy. Poplatek za převod cestovních šeků na hotovost je v různých bankách různý – od 1,25% do 3% (Vietcombank nabízí dokonce nulovou komisi). Cestovní šeky a cizí měny lze rovněž proměnit ve velkých luxusnějších hotelech se směnárnami.
Ve Vietnamu existuje poměrně rozsáhlý a otevřený černý trh s penězi. Nicméně kurzy pro výměnu bývají paradoxně často méně výhodné než ty oficiální – jedinou předností tak je, že nemusíte shánět banku nebo směnárnu. Rozhodně však nedoporučujeme peníze na černém trhu směňovat – mohlo by Vám to přinést značné potíže.
Pokud se vám stane, že se ocitnete ve finanční tísni, ať už z jakýchkoli důvodů, a nutně potřebujete peníze, obraťte se na bankovní službu Western Union (v Hanoji sídlí v ulici Ba Trieu 184-186, budova Asia Bank).
A na závěr jména několika bank operujících na vietnamském trhu:
Vietcombank, ANZ Bank, Vietincombank, Incombank, Sacombank, Agriculture Bank of Vietnam, Industrial & Commercial Bank a další. Banky mají otevřeno ve všední dny od 8:00 do 11:30 a odpoledne od 13:00 do 16:00, v sobotu od 8:00 do 11:30.