Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fauna
Fauna je obdobně rozmanitá jako flora. Na území Vietnamu žije 275 druhů savců, 800 druhů ptáků, 180 druhů plazů a 80 druhů obojživelníků. Tyto údaje však nejsou zdaleka konečné, protože jen v devadesátých letech 20. století byly objeveny tři nové druhy velkých savců. Za zmínku beze sporu stojí, že za celé 20. století bylo objeveno jen deset savců, takže tyto tři druhy, nalezené ve Vietnamu, tvoří skoro třetinu všech objevů tohoto druhu.
Ve Vietnamu žijí z velkých savců například sloni, jeleni, medvědi, tygři nebo leopardi, z menších pak opice, zajíci, veverky a desítky dalších. Z ptáků jmenujme například ledňáčky, ibisy, ťuhýky, bažanty nebo holuby. Co se týče hadů – za nejnebezpečnějšího hada je považována kobra královská, ovšem je vzácná. Hojněji se vyskytující kobra indická, která se tu s oblibou nabízí ke konzumaci. Velmi nebezpečný je banánový had, přestože uštknutí nebývá časté. Z chřestýšovitých je to na severu Vietnamu třeba ploskolebec. V některých oblastech jsou rozšíření korálovci. Podél celého pobřeží Vietnamu se vyskytuje více jak dvacet druhů mořských hadů, prý se objevují nejen v deltě Mekongu, ale i v jiných řekách blízko pobřeží. Jejich jed je podobný jedu curare. Kromě jedovatých hadů je všude spousta nejedovatých druhů – z nichž nejznámější je krajta (dosahující délky až devíti metrů). Ve středním Vietnamu žije vzácná želva annámská, která patří ke kriticky ohroženým živočišným druhům. Obývá potoky a bažiny, ale území jejího výskytu je velmi omezené.
Asi 35 druhů živočichů se nachází ve vážném ohrožení, neboť daný druh čítá méně než 250 jedinců. K velmi ohroženým druhům beze sporu patří slon, tygr nebo nosorožec, jež jsou velmi žádaným artiklem na černém trhu. Mezi velmi ohrožené druhy se záhy dostaly i nově objevené druhy, které jsou cenným úlovkem ve sbírkách se vzácnými druhy zvířat.
K úbytku druhů však nepřispívá pouze lov, ale v zásadní míře také ztráta přirozeného prostředí. Těžba nerostných surovin a dřeva, rozšiřování zemědělské půdy a pastvin spolu s narůstajícím počtem obyvatel vedou ke zmenšování zalesněného území, které je domovem pro nepřeberné množství rostlin a živočichů. Pokud se ztrácí životní prostředí této fauny a flory, dochází logicky k rychlému vymírání celých živočišných a rostlinných druhů (některé by tak paradoxně mohly zaniknout dříve než budou objeveny).

Želva annámská Želva annámská