Jdi na obsah Jdi na menu
 


Město je rozčleněno do několika distriktů. Nejdůležitější je oblast 1 (zvaná Saigon), zahrnuje původní město a dnes se stala v podstatě středem celého Saigonu. Je to klasické rušné centrum velkoměsta. V západní části – okolo ulice Pham Ngu Lao jsou levné hotely, podobný typ ubytování a zejména mnoho levných restaurací najdete v Čínské čtvrti (Cholon). V samotném srdci města, zejména na ulici Dong Khoi v blízkosti řeky Saigon, stojí hotely pro náročnější klientelu. Ve městě i v jeho okolí je relativně dost historických památek, které stojí za zhlédnutí.
Palác znovusjednocení
Palác znovusjednocení Palác znovusjednoceníRoku 1868 byl postaven palác Norodom pro francouzského guvernéra Kočinčíny. Po odchodu francouzských kolonizátorů ze země se palác stal sídlem prezidenta Ngo Dinh Diema. Palác byl v roce 1962 zničen bombami, které svrhli sami prezidentovi letci s cílem vládce usmrtit. Prezident však vyvázl a rozhodl se na stejném místě postavit nový palác, jeho dokončení se však nedočkal, protože byl v roce1963 zavražděn. Nicméně nově postavená budova nazvaná Palác nezávislosti se stala sídlem prezidenta Jižního Vietnamu Nguyen Van Thieua, který zde setrval až do roku 1975, kdy palác obsadila vojska Severního Vietnamu.
Čtyřpatrová budova má prostorné a zdobné haly, kabinety a studovny, slavnostní místnosti,nachází se tu ale i střešní přistávací plocha pro vrtulník, casino nebo taneční sál. V suterénu je síť podzemních tunelů (jeden zajišťoval spojení s palácem Gia Long – dnes Revoluční muzeum).

Pagoda Giac Lam
Pagoda Giac Lam Pagoda Giac LamPagoda byla dokončena roku 1744, mísí se tu prvky buddhismu s tradicemi taoismu a konfucianismu. Dodnes tady žije několik mnichů, kteří areál udržují v podobě, jež pochází z dob velké rekonstrukce v roce 1900. Zdobené hrobky u vchodu patří uctívaným mnichům. Kromě toho tu můžete spatřit bílou sochu boha milosrdenství Quan Thew Am Bo Tat, zajímavý oltář se sochami Buddhy nebo vyobrazení bódhisatvů a soudců deseti částí pekla umístěných podél postranních stěn oltáře. Čtyřikrát denně se zde konají tradiční motlitby.

Pagoda Giac Vien
Pagoda podobná svatostánku Giac Lam se nachází v blízkosti lotosového jezírka Dam Sen. Byla postavena v 19. století dynastií Nguyen. Architektura má typické rysy jihovietnamského slohu. V areálu se nachází 153 dřevěných soch, vzácné jsou především vyřezávané dřevěné tácy zdobené zlatem. Pagoda Giac Vien byla kvůli řezbářským výtvorům vysoké umělecké i historické hodnoty uznána státem jako kulturní památka, i to je jeden z důvodů proč ji turisté navštěvují v tak hojném počtu.

Pagoda Vinh Nghiem
Pagoda byla postavena v letech 1964 – 1971 za podpory Japonsko–vietnamské asociace přátelství. Stavěla se podle návrhu architekta Nguyen Ba Langa a jsou pro ni typické prvky japonské architektury, což ve Vietnamu není úplně běžné. Pagoda má sedmiposchoďovou klasickou věž, vlevo stojí další věž zvaná Kwan-Yin. Ještě jedna věž byla přistavěna za pagodou v roce 1982.

Katedrála Notre Dame
Katolický kostel byl postaven v letech 1877 – 1883 jako napodobenina slavnější katedrály v Paříži – včetně dvou 40metrových věží. Před chrámem stojí socha Panny Marie.

Muzeum pozůstatků války
Muzeum pozůstatků války Muzeum pozůstatků válkyMuzeum sídlí v budově, která původně sloužila jako Informační středisko USA. Kromě mnoha válečných fotografií, zbraní a vojenských vozidel si tu můžete prohlédnout i gilotinu, jíž Francouzi popravovali partyzány z Viet Minhu. Nicméně expozice se soustřeďuje především na válečné zločiny Američanů a Číňanů (v tomto duchu bylo muzeum v minulosti dokonce pojmenováno) ve Vietnamu. Přestože popisky některých ukázek jsou značně zpolitizované a namířené především proti Západu, je muzeum častým cílem turistů – i těch „západních“.

Historické muzeum
Historické muzeum (HCMC) Historické muzeumStavba byla postavena roku 1929 francouzským Societe des Etudes Indochinioses. Ve zdejších sbírkách najdete unikátní expozici prehistorické a bronzové doby nebo z období dynastií Tran a Le. Nacházejí se tady rovněž unikátní hudební nástroje a předměty, které sem převezli Francouzi z kambodžského Angkoru. Budova je však zajímavá nejen svými sbírkami, ale i svou ojedinělou architekturou koloniální éry kombinující francouzské a čínské prvky.

Cholon
Typická čínská čtvrť (China Town) s mnoha restauracemi a tržnicemi, z nichž největší a nejznámější je tržnice Binh Tay. Kromě toho tu můžete navštívit rušnou pagodu Quang Am, která byla postavena v roce 1816 a je zasvěcena Bohyni milosrdenství. Kromě interiéru Vás jistě zaujme i střecha stavby, která je zdobena keramickými výjevy z čínských bájí a pověstí. V oblasti se vyskytuje celá řada dalších chrámů a pagod (Thien Hau, Phung Son, Ong Bon, Tam Son Hoi Quan a další), místní raritou je ale mešita z roku 1932, která dnes slouží zdejší muslimské komunitě zastoupené hlavně Indonésany a Malajci.