Jdi na obsah Jdi na menu
 


Státní svátky:
· Nový rok (Tet Duong Lich) 1. ledna
· Výročí založení Vietnamské komunistické strany (Thanh Lap Dang CSVN) 3. února – strana byla založena v roce 1930
· Den vítězství (Saigon Giai Phong) 30. dubna – výročí kapitulace vlády Jihovietnamské republiky a „osvobození“ Saigonu 30. 4. 1975
· Svátek práce (Ngay Quoc Te Lao Dong) 1. května
· Narození Ho Či Mina (Sinh Nhat Bac Ho) 19. května
· Narození Buddhy (Phat Dan) osmý den čtvrtého měsíce od začátku vietnamského roku (obvykle v červnu)
· Národní den (Ngay Quoc Khanh) 2. září – vyhlášení Deklarace nezávislosti Vietnamské demokratické republiky prezidentem Ho Či Minem 2. 9. 1954
· Vánoce (Giang Sinh) 25. prosince

Náboženské svátky:
Banh Chung - koláč z lepivé rýže Příprava tradičního masového koláče pro svátek Tet· Tet (Tet Nguyen Dan) je vietnamský lunární Nový rok a Vánoce v jednom; je to pohyblivý svátek, který se slaví mezi 21. lednem a 20. únorem, lunární nový rok začíná, když je měsíc v novu, oslavy pak trvají celý týden
Tet se slaví v rodinném kruhu (mnoho Vietnamců žijících v různých koutech světa se na tyto svátky vrací domů, do Vietnamu), jsou to svátky klidu a pohody, kterým ovšem předchází obvyklý nákupní shon. Každá rodina musí mít na svátky doma stromeček (nebo aspoň větévku) obalený mandarinkami nebo malé stromky rozkvetlých meruněk (na jihu) či broskvoní (na severu). K tradičním jídlům patří tradiční slaný koláč bánh chưng, který se připravuje z lepkavé rýže, plní se fazolemi, tučným vepřovým masem, to vše se zabalí do velkých zelených listů dong a zpevní se tenkými naštípanými bambusovými třískami, které se omotají kolem koláče. Další tradiční novoroční jídlo představuje mứt – kandované ovoce a zelenina, maso v rosolu (thịt đông), dušené maso s bambusovými výhonky, vařené kuře, vepřová dušená šunka (giò) a samozřejmě miska slavnostní lepkavé rýže. Na oltářích (předků) se o Tetu tradičně obětují peníze a ovoce.
· Svátek mrtvých (Thanh Minh) připadá na pátý den třetího měsíce. Vietnamci si v té době připomínají své předky a navštěvují jejich hroby.
· Svátek Buddhova narození, osvícení a smrti patří k největším buddhistickým svátkům v zemi, oslavy probíhají v buddhistických chrámech a pagodách, pořádají se procesí. Svátek připadá na osmý den čtvrtého měsíce.
· Letní slunovrat (Tiet Doan Ngo) je spojen s upalováním lidských soch a figurín, aby byla uspokojena potřeba dostatečného počtu duší sloužících v boží armádě smrti. Svátek připadá na pátý den pátého měsíce.
· Den bloudících duší (Trung Nguyen) je druhý nejvýznamnější svátek ve Vietnamu (po Tetu), slaví se patnáctý den sedmého měsíce. Je to připomínka smrti, bloudícím duším se obětuje jídlo a další dary, aby došly klidu a zapomněli na smrt. V pagodách se slouží modlitby a v domácnostech se obětuje na rodinných oltářích. Pálí se papírové oblečení a boty jakožto votivní dary smrti.
· Trung Thu je velmi důležitý rodinný svátek, který je určen především dětem, které se ten den účastní lampiónového průvodu, zpívají a tancují. V tento den se rovněž pečou speciální sladkosti ve tvaru měsíce vyrobené z lepkavé rýže a plněné lotosovými semínky (hlavně pro děti), dále se podává ovoce, oříšky, žloutky z kachních vajec a další dobrůtky. Svátek připadá na patnáctý den osmého měsíce.
· Narození Konfucia se slaví osmadvacátý den devátého měsíce.

Tet Trung Nguyen Tet Trung Nguyen